Simplifire FORMAT36 - 36" Electric Wall Mount Fireplace
The Simplifire Format 36" Floating Electric Fireplace is stylish, simple to install modern electric fireplace. Enjoy it's realistic flames, and a built in heater with multi function remote control standard. This wall mounted fireplace will bring warmth and style to your space. The Format36 is deal for installation in condos and apartments where recess installation in not possible.
BTU Output: 5000 BTU
Unit Dimensions: 36-1/16″ W x 12-5/8″ H x 9-7/8″ D
Mounting Options: Surface Mount
Minimalist design, big presence...
Floating Mantel Kit - (Required to complete.)
Available in 3 sizes.
Included Media
The Simplifire Forum36 comes with the ShadowGlo Alpine Timber Log set and also Clear Crystals
Specs
Fuel Type: Electric
Series: Format
Product Weight: 110.0 lb
Amps: 12.5
Color: White
Remote Control Included: Yes
Material: Glass
Product Depth: 9.86 in.
Product Height 23.31 in.
Product Width: 59.86 in.
Style: Contemporary
Volts: 120.0
Watts: 1500
| Model | Format | Format with 43 inch Floating Mantel | Format with 50 inch Floating Mantel | Format with 60 inch Floating Mantel |
|---|---|---|---|---|
| Unit Width | 43-5/16" | 50" | 59-7/8" | |